همایش بین المللی حمایت از حقوق کودک

کد بلاگ : #189
تاریخ انتشار : پنج شنبه, 24 مرداد 1392 16:34
دوشنبه 20 آذر 1385

همایش بین المللی حمایت از حقوق کودک

دبیر اجرایی همایشدکتر رزا قراچورلو، وکیل پایه یک دادگستری، استادیار دانشکده حقوق واحد مرکز دانشگاه آزاد اسلامی

زمان: دوشنبه 20 آذر 1385


برگزار شده :توسط مرکز حقوق بشر،‌ صلح و دموکراسی یونسکو دانشگاه شهید بهشتی(به ریاست آقای دکترامیر‌ارجمند) و کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری مرکز (به ریاست آقای دکتر‌کاکوان) با مشارکت و همکاری کامل هر دو نهاد و اعضای آن، در سالن رشد ساختمان فن‌آوری و اطلاعات دانشگاه شهید بهشتی.

 همایش با قرائت پیام دبیر کل محترم سازمان ملل متحد توسط جناب آقای رجایی مقدم مدیر ارجمند دفتر اطلاعات سازمان ملل متحد تهران آغاز شد و سپس با ابراز خوشامدگویی به حضار و مهمانان گرامی از طرف آقای دکتر امیر ارجمند و خوشامدگویی و فرمایشات مقدماتی جناب آقای بهمن کشاورز (ریاست محترم کانون وکلا) در مورد اهمیت برگزاری این همایش در جهت حمایت از حقوق کودکان به عنوان آسیب پذیرترین اقشار و افراد که نیازمند حمایت خاص و بیشتری می‌باشند، ادامه یافت. سخنرانان این همایش به ترتیب ارائه سخنرانی خود عبارت بودند از:

1)آقای پروفسور ژاک بوریکان، پروفسور افتخاری دانشگاه اکس مارسی فرانسه، با عنوان "کودک قربانی جرم".

2)آقای پروفسور ژان ایو لاسال، استاد داشگاه پُل سِزان، اکس مارسی و مدیر مؤسسه علوم کیفری و جرم شناسی دانشگاه اِکس آن پرووانس فرانسه با عنوان "کمک‌های آموزشی به کودکان".

3)خانم دکتر رزا قراچورلو، وکیل پایه یک دادگستری و استادیار دانشکده حقوق واحد مرکز با عنوان "کودکان کارو خیابان".

سپس اولین دور یا پنل پرسش و پاسخ با مشارکت آقای پروفسور لاسال، خانم دکتر رزا قراچورلو و آقای دکتر عسگری راد، آقای پروفسور بوریکان و آقای دکتر ابرند آبادی (که بیشتر زحمت ترجمة پرسش و پاسخ ها از فارسی به فرانسه و بالعکس را بر عهده داشتند) به مدت چهل دقیقه برگزار گردید. پس از صرف ناهار و پذیرایی، ادامه همایش از ساعت 14 ظهر مجدداً آغاز شد و سخنرانان در این قسمت عبارت بودند از:

1)خانم دکتر (Dr. Muriel Giocopelli) موریل ویاکابلی،‌استاد یار دانشگاه پل سزان، ‌اکس مارسی فرانسه.

2)خانم دکتر (Jocelyne Castagnaide) زوسلین کاستانبد، استاد یار دانشگاه پ از فرانسه با "عنوان مسئولیت کیفری کودک".

3)خانم دکتر(Sylvie Cimamoti) سیلوی ئی سیما موتی، استاد دانشگاه پل سزان، اکس مارسی با عنوان "گرایش های جدید حقوق کیفری فرانسه در خصوص کودک".

4)سرکار خانم گیتی پورفاضل، رئیس کمیته حمایت از حقوق زنان و کودکان کمیسیون حقوق بشر کانون وکلا، با عنوان "جایگزین‌های حبس برای کودک".

5)آقای دکتر کاوه نیّری، متخصص روان شناسی کودک از دانشگاه کالیفرنیای آمریکا، با عنوان "پدر و مادر: مربیان بازی زندگی، راهکارها و پیشنهادها".

6)سرکار خانم زهره معینی، مسئول مؤسسه غیر دولتی زنان و کودکان رهیاب، ‌به عنوان نماینده‌ای از طرف سازمان های غیر دولتی(NGOs) کودکان، گزارشی از فعالیت ها و اقدامات مؤسسه رهیاب را پیرامون پیشگیری از کودک آزاری همراه با ترجمه آن ها به زبان فرانسه توسط سرکار خانم مقدادی ارائه فرمودند و دور دوم پرسش و پاسخ به مدت نیم ساعت با مشارکت سرکار خانم ها گیتی پور فاضل،‌ زهره معینی، دکتر رزا قراچورلو و جناب آقای دکتر کاوه نیری، ‌با انبوهی از پرسش های شفاهی و کتبی از طرف حضار محترم و پاسخ های تفصیلی سخنرانان فوق برگزار گردید.