همایش پیشگیری از همسر آزاری

کد بلاگ : #190
تاریخ انتشار : پنج شنبه, 24 مرداد 1392 16:49
کنگره علمی همسرآزاری با هدف بررسی سیاست‌گذاری‌های اجتماعی در حوزه خشونت علیه زنان، علل زمینه‌ساز و راهکارهای پیشگیری

همایش پیشگیری از همسر آزاری

چهارشنبه هفتم مرداد ماه 1388 کنگره علمی همسرآزاری با هدف بررسی سیاست‌گذاری‌های اجتماعی در حوزه خشونت علیه زنان، علل زمینه‌ساز و راهکارهای پیشگیری از آن با مشارکت دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی و سازمان پزشکی قانونی در ستاد بهزیستی کشور برگزار شد.

در این کنگره یک روزه که پزشکان و متخصصان سازمان پزشکی قانونی و کارشناسان دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی حضور داشتند علاوه بر کلیات مقوله همسرآزاری، پژوهش‌های پزشکی قانونی در همسرآزاری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دکتر قهرمانی‌نژاد در این همایش گفت: اصلی‌ترین و مهم‌ترین پایه مدنیت، مسأله تشکیل خانواده است و اساس عالم بر مبنای زوجیت آفریده شده و اگر از تمام پدیده‌های عالم، مسأله زوجیت را بگیریم این پدیده‌ها خاصیت خود را از دست می‌دهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به ابزار کلامی محبت و علاقه همسران در اسلام اشاره کرد و گفت: در بحث خانواده در اسلام، احادیث و روایات متعددی وجود دارد و در آنها به عشق و علاقه و ابراز محبت کلامی بین همسران اشاره شده و بر دوام محبت بین زن و شوهر تأکید شده است.

در ادامه سیدحسن موسوی‌چلک گفت: وقتی عملکرد اورژانس اجتماعی را در سال گذشته مرور کردیم، متوجه شدیم که 35 درصد فراوانی‌ها مربوط به خشونت‌های خانگی شامل همسرآزاری، کودک‌آزاری و سالمندآزاری است و در حوزه همسرآزاری محور کار دفتر ما، سیاست‌گذاری اجتماعی در حوزه خشونت علیه زنان است.

وی با اشاره به نکاتی در مورد همسرآزاری ادامه داد: اصل اول این است که خشونت محدود به یک جامعه خاص نیست و اصول بعدی در این حوزه عبارت است از محدود نبودن به درون خانواده، پذیرفتن خشونت خانوادگی به عنوان یک واقعیت اجتماعی، غیرممکن بودن کنترل خشونت بدون بررسی سایر زمینه‌های مرتبط، و پذیرفتن اینکه خشونت موضوعی فرابخشی است.

دکتر آزیتا خاتمی سرپرست بخش زنان اداره معاینات بالینی سازمان پزشکی قانونی سخنران دیگر کنگره بود که در مورد همسرآزاری، کلیات، علل زمینه‌ساز و راهکارهای پیشگیری از آن صحبت کرد.

دز ادامه آرمین‌دخت احمدی کارشناس‌ارشد روانشناسی بحث خود را با عنوان آسیب‌های روانی ناشی از همسرآزاری ارایه کرد و گفت: از نظر سازمان بهداشت جهانی (W.H.O)همسرآزاری، از آسیب‌های اجتماعی پنهان است و خشونت خانگی به خصوص همسرآزاری، پدیده‌ای است که از آن به عنوان یک معضل بهداشتی یاد می‌شود و این نوع خشونت‌ها (به خصوص علیه زنان)نوعی خشونت نسبت به بشر و نوعی جنایت تلقی شده است.

این کنفرانس یک روزه با همکاری معاونت امور اجتماعی سازمان بهزیستی و سازمان پزشکی قانونی با موضوع همسر آزاری روز چهارشنبه 7 مردادماه در سالن اجتماعات ستاد سازمان برگزار شد.

http://www.womenrc.ir/News/36855.htm