همایش نقش خشونت خانوادگی در ناهنجاری های اجتماعی

کد بلاگ : #191
تاریخ انتشار : پنج شنبه, 24 مرداد 1392 16:57
نقش خشونت خانوادگی در ناهنجاریهای اجتماعی


همایش نقش خشونت خانوادگی در ناهنجاری های اجتماعی

 

نتایج یک تحقیق با عنوان "عوامل موثر در بروز همسرآزاری" مورخ 86/08/01 روزدوشنبه در همایش "نقش خشونت خانوادگی در ناهنجاریهای اجتماعی "  در کرج ارایه شد.

مجری این تحقیق که خود محقق علوم رفتاری وعضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج است در این همایش گفت : جامعه آماری این تحقیق بیش از یک هزار زنی که مورد ضرب و شتم همسران خود قرار گرفته‌اند را در بر می‌گیرد

دکتر "سعید شعبانی " افزود: در این تحقیق مشخص شد که بین سن این زنان و همسرآزاری، رابطه معناداری وجود دارد و زنان متاهل با سن پایین بیشتر مورد آزار و خشونت همسران قرار گرفته اند.

وی تصریح کرد: همسر آزاری بیشتر در زنان ۱۵تا ۲۵سال دیده می‌شود که این خود نشاندهنده کم تجربگی، نداشتن آشنایی با مهارتهای زندگی و فقدان آگاهی از چگونگی رویارویی با مشکلات زندگی مشترک است .

شعبانی اظهارداشت : در این تحقیق شغل مردان به چهار دسته شامل کارمند عالی رتبه، کارمند متوسط ،شغل آزاد و شغل آزاد وابسته تقسیم بندی شد که به گفته وی نتایج آن نشان می‌دهد همسرآزاری در میان مردان با شغل آزاد بیشتر است.

وی، مصرف موادمخدر و الکل، فقر اقتصادی خانواده مرد و سابقه ارتکاب جرم در مردان را از دیگر مولفه‌هایی برشمرد که زمینه های بروز خشونت و همسرآزاری را در خانواده های ایرانی فراهم کرده است .

شعبانی خاطرنشان کرد: هرچند تحصیلات و درآمد در کشورهای غربی یکی از عوامل موثر در همسرآزاری است اما این تحقیق نشان داد که مهمترین عوامل در بروز همسرآزاری در کشور ما ،مسایل فرهنگی و تربیتی خانواده هاست. وی نداشتن علاقه ،فقدان تفاهم اخلاقی و تعدد زوجین را از دیگر عوامل موثر در بروز همسرآزاری در کشورمان ذکر کرد.

وی تصریح کرد: همسرآزاری یکی از آسیبهای اجتماعی پنهان است که معمولا در محیط بسته خانه شکل می‌گیرد و سبب از هم گسیختگی خانواده می‌شود که قربانیان اصلی آن زنان و کودکان هستند.

شعبانی یادآور شد: باتوجه به اینکه همسرآزاری یک معضل اجتماعی است وپیامدهای منفی فراوانی برای جامعه دارد ، مشارکت همه نهادهای اجرایی و آموزشی برای ریشه کردن این معضل بسیار ضروری است .

دراین همایش بیش از ۷۰۰نفر ازدانشجویان، استادان ،محققان، پرستاران، روانشناسان، کارشناسان علوم تربیتی، مسوولان محلی، استانی و چند تن از فرماندهان نیروهای انتظامی حضور داشتند.

این همایش یکروزه با همکاری دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج در سالن جاسبی این دانشگاه برگزار شد.